Delco Swimming and Diving League

2022 Diving Championships

 

Novice & Junior championship meets will start promptly at 6:00 pm.
Senior Championship will start promptly at 6:00 P.m.

Diving Champs
Date Age Group Location Details
Friday July 15 Novice TBD Results
Monday July 18 Junior Girls TBD Results
Tuesday July 19 Junior Boys TBD Results
Thursday July 21 Seniors TBD Results
Monday, July 25 All-County Champs TBD Results

 

Download PDF Results

Novice Girls
Place Name Team Score
1st Riley Faust Ridley Park 96.75
2nd Emma Kauffman Ridley Twp 86.45
3rd Kayla Leach Karakung 85.25
4th Emerson Ohm Knowlton 77.55
5th Jordyn Devine Ridley Park 77.00
6th Bella Giordano Prospect Park 71.45
7th -    
8th      
* Qualified for the Elite Meet

Novice Boys
Place Name Team Score
1st Brayden Saunders Ridley Park 85.20
2nd Joseph Grawl Ridley Park 75.80
3rd Mason Myers Ridley Twp 72.55
4th Ben Nierenberg Karakung 67.70
5th Alexander Dussling Riddlewood 67.40
6th Bowie Hawthorn         Karakung 61.95
7th      
8th      
* Qualified for the Elite Meet

Junior Girls
Place Name Team Score
1st Brooke McCaffery Karakung 211.70
2nd Ella Deitz Ridley Twp 206.75
3rd Aubrey Kauffman Ridley Twp 202.25
4th Julia Weld Knowlton 193.35
5th Ava Nagle  Prospect Park 177.50
6th Hannah Scott Ridley Park 155.30
7th Cheyenne Sadsad Tinicum 136.75
8th Peyton Rush Tinicum 129.55
* Qualified in 11 & 12 year old Girls for the Elite Meet
** Qualified in 13 & 14 year old Girls for the Elite Meet

Junior Boys
Place Name Team Score
1st Cody Hollenbach Ridley Twp 177.40
2nd Jake Dyer Ridley Park 162.00
3rd Nate Mulhern Karakung 151.05
4th David Berry Tinicum 145.30
5th Michael McGinley Ridley Twp 144.95
6th Mason Deitz Ridley Twp 140.95
7th Conner Spera Ridley Twp 136.70
8th Robbie Chandler Primos-Secane 119.60
* Qualified in Boys 11 & 12 Age Group for the Elite Meet.
** Qualified in Boys 13 & 14 Age Group for the Elite Meet.

Senior Girls
Place Name Team Score
1st Ava Keller Ridley Twp 302.45
2nd Kacey Lenz Ridley Twp 288.05
3rd Mu-Nairah Saleem Ridley Park 242.25
4th Maryanna Nagle Prospect Park 241.70
5th Isabella McMullen Nassau 197.55
6th Joelle Hacik Riddlewood 194.70
7th Helena Bohman Riddlewood 190.50
8th Emily Orr Ridley Park 190.50
* Qualified as Senior Girls for the Elite Meet.
 

Senior Boys
Place Name Team Score
1st Logan Giordano Prospect Park 266.60
2nd Jeremy Sheau Karakung 248.25
3rd Matt Whitelock  Ridley Park 194.80
4th Shane Klein Riddlewood 188.00
5th Antonio McDonald Ridley Park 187.90
6th Jaden McDevitt  Ridley Twp 127.15
7th Cam Decker Ridley Twp 169.55 (exhibition)
* Qualified as Senior Boys for the Elite Meet.